Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRF5305S
P-Channel 55 V 31A (Tc) 3.8W (Ta), 110W (Tc) Surface Mount D2PAK
Availability: In Stock
Package Type: D2PAK
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRF5305S by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRF5305S
| Part Name | IRF5305S |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 31 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 9.65 (mm) |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 55 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 4 (V) |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Channel Type | P |
| Length | 10.67 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 63 nC @ 10 V |
| Pin Count | 3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Power Dissipation | 110 W |
| Series | HEXFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -20 V, +20 V |
| Height | 4.83 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Diode Voltage (V) | 1.3 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 60 mΩ |
Inventory for the IRF5305S by Infineon from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
19,502
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
16,736
|
70 x $4.31
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
1,600
|
800 x $0.83
|
Visit Site | |
| Verical |
392
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the IRF5305S
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.